Офталмологичен речник

A

Аберация

Недостатък на оптична система, при който се получават неточности в образа. Дефектите се дължат на някои явления и геометрични особености при преминаване на светлината през оптичната система.

Източник: Wikipedia

Аблация

Отнемането на материал от повърхността на даден обект.

Източник: Wikipedia

Акомодация

Не волева функция на зрителния анализатор. В млада възраст и при невисока степен на далекогледство хората виждат добре както надалеч, така и наблизо благодарение на акомодацията на окото. С напредване на възрастта акомодацията отслабва и все по-малко може да компенсира далекогледството, което става явно. Когато при работа отблизо акомодацията е недостатъчна, се появява бърза умора на очите, главоболие и замъгляване на зрението (пресбиопия).

Източник: Wikipedia

Амблиопия

Мързеливо око или Амблиопия е здраво око, което има намалено зрение. Установено в ранна детска възраст (до 7-годишнината) то се лекува след консултация с очен лекар, който определя режим на закриване на окото и подходящи очила. Важно е също родителите да бъдат последователни при съблюдаването на носене на очила и закриване.
Източник: Wikipedia

Аметропия

Промяна в пречупващата сила на човешкото око , в резултат на което задният фокус на окото не попада върху ретината, когато акомодативният мускул се отпуска.

Източник: Wikipedia

Анизометропия

Очно заболяване, изразяващо се в значителна разлика в рефракцията на лявото и дясното око едно спрямо друго. Заболяването може да протича със или без астигматизъм. При тази аномалия едното око може да има нормална рефракция, а другото може да има нарушена рефракция, или и двете очи може да имат еднаква ре-фракционна грешка, но в различна степен, или едното око може да е късогледо, а другото далекогледство. Ако разликата в рефракцията на лявото и дясното око е малка, тогава силни зрителни смущения практически не се усещат, тъй като човек свиква да потиска кръговете на разсейване на светлината в окото заедно с получените неясни образи. Но ако разликата в рефракцията на очите е по-значителна, тогава бинокулярното зрение става почти невъзможно и обектът се фиксира последователно от едното или другото око, а окото, изключено от акта на бинокулярно зрение, се движи към преобладаването на силата на единия или другия ректус мускул на окото.

Източник: Wikipedia

Антиоксиданти

Група биохимични вещества, действащи благоприятно и отпускащо върху човешкия организъм. Те са ниско молекулни съединения, попадащи в организма чрез различни хранителни продукти. Основното свойство на тези вещества е унищожаването на свободните радикали в организма, като тежки метали, токсини, които отделят отровни оксиди и застрашават организма от пагубни болести.

Източник: Wikipedia

Антирефлексно покритие

Специално покритие, което се нанася върху повърхността на очила или контактните лещи. Това покритие е предназначено да намали отразяването на светлината от повърхността на лещите, което може да създаде отблясъци и да понижи качеството на зрението. Като резултат, антирефлексното покритие подобрява яснотата на зрението, намалява отблясъците от източници на светлина и прави очилата по-прозрачни. Това е особено полезно при нощно шофиране или работа пред компютър, където силните светлинни източници могат да създадат допълнителни трудности за зрението.

Източник: Eyes on Eyecare

Антисептик

Антимикробно вещество или съединение, което се прилага върху жива тъкан , за да се намали възможността от сепсис, инфекция или гниене. Антисептиците обикновено се отличават от антибиотиците по способността на безопасно да унищожават бактериите.

Източник: Wikipedia

Аргонов лазер

Използва за обработка на очното дъно (ретината) при хора с диабет, както и при промени в ретината, като изтънявания или прокъсвания, при които има висок риск от нейното отлепване. Може да се използва и за предотвратяване на влошаване на състоянието на очите, а понякога и за излекуване.
Източник: Oxford University Hospitals

Астенопия

Състояние, характеризиращо се с неспецифични очни симптоми, като умора, болка в или около очите, парене, замъглено зрение, главоболие, понякога двойно виждане. Симптомите често се появяват след четене, работа с компютър, шофиране. Определя се като напрежение в очите.

Източник: Framar

Астигматизъм

Анатомично състояние на роговицата, при което тя няма правилна сферична форма, а по-скоро прилича на повърхността на топка за ръгби с две кривини – едната по-изпъкнала, а другата по-плоска. Пациентите с астигматизъм имат замъглено зрение понякога с по-близко или по-далеч разположени допълнителни образи. Степента на астигматизма зависи от разликата в пречупването на двете кривини и варира в различни граници. 30-40% от хората, носещи очила или контактни лещи, имат астигматизъм. Тези състояния на рефракцията на окото могат да се коригират с помощта на очила, контактни лещи или рефрактивна хирургия.

Източник: Zora

Асферичен дизайн на лещи

Леща, чиито повърхностни профили не са части от сфера или цилиндър. Асферичните лещи за очила позволяват по-отчетливо зрение от стандартните лещи, най-вече когато гледате в посоки, различни от оптичния център на лещата. Освен това, намаляването на ефекта на увеличение на лещата може да помогне с предписания, които имат различна сила в двете очи (анизометропия ). Без да са свързани с оптичното качество, те могат да дадат по-тънка леща и също така да изкривяват очите по-малко.

Източник: Wikipedia

Афакия

Състояние, което се характеризира със след оперативно или травматично отстраняване на очната леща. Характерно е за пациенти с катаракта след нейното премахване. В някои случаи афакията е вродено състояние, което се диагностицира скоро след раждането. Лещата може да бъде отстранена или увредена след инфекция, травма или разязвяване. Пациентите с афакия имат хиперопия (далекогледство) и проблеми с акомодацията. Характерна е също така повишената чувствителност към светлината. Ето защо е препоръчително използването на слънчеви очила на ярка светлина. Неспазването на предпазните мерки може да доведе до тежко увреждане на ретината.

Източник: Framar

Б

Блeфарит

Състояние, при което клепачите се възпаляват (отичат), с мазни частици и бактериално покритие на ръба на клепача в близост до основата на миглите. Това неприятно състояние  предизвиква дразнене, сърбеж, зачервяване или парене на очите. Основните причини за блефарита не са напълно ясни, но тя може да бъде свързана с бактериална инфекция на очите, симптоми на сухота в очите или розацея.
Източник: OMC

Бинокулярно зрение

Способността едновременно ясно да се вижда изображението на обект с двете очи. При бинокулярното зрение предметите от видимия свят се възприемат триизмерно, което се дължи на сливане в кората на главния мозък на възприятията от двете очи поотделно и осъзнаване като единен зрителен образ.

Източник: Wikipedia

Биомикроскопия

Вид изследване на очите, при която се прави микроскопска картина in vivo на състоянието на предните отдели на окото — клепачи, конюнктива, склера, роговица и очна леща – в дълбочина до 4 милиметра.

Източник: Wikipedia

В

Витреоретинална хирургия

Засяга задния очен сегмент – стъкловидното тяло и ретината. Витреоретиналните хирургични интервенции се използват за лечение на различни очни заболявания, като отлепване на ретината, макулна дупка, вътреочни кръвоизливи, усложнения от диабетна ретинопатия, мътнини, предизвикани от кръвоизливи, инфекции и възпаление, епиретинална мембрана, при наличие на чужди тела, усложнения на операция на катаракта и др.

Източник: Sobal Pashev

Г

Глаукома

Водеща причина за слепота сред по-възрастните хора. Понякога тя е наричана „тихият крадец на зрение“, защото може да засегне зрението още преди човек дори да осъзнае, че има заболяване. Откакто съществува и до днес не е известно лечение на глаукомата, но загубата на зрение до голяма степен е предотвратима при ранно диагностициране на заболяването. Глаукомата е типичен пример за заболяване, което уврежда оптическия нерв, голямата съвкупност от нервни влакна, носещи изображенията, които ние виждаме до мозъка. Както много хора знаят, глаукомата е свързана с налягането в окото (вътреочното налягане) и колкото по-високо е налягането в окото, толкова по-голяма е вероятността от увреждане на оптическия нерв. Но не е вярно, че високото вътреочно налягане непременно причинява увреждане на нерва или е единствения симптом или индикатор за глаукома.

Източник: St. Petka Eye clinic

Д

Дакриоцистит

Възпаление на слъзния сак (слъзната торбичка). Дължи се на обструкция на слъзните пътища при хронично възпаление на носната лигавица или конюнктивата, при новородените възниква поради затваряне на носо-слъзния канал от мембрана, която съществува по време на вътреутробното развитие, но по време на раждането е вече отворена, бактериални (най-често стафилококи и стрептококи, гонококи), вирусни и гъбични инфекции, деца със стеснени слъзни канали, травми, неправилна профилактика със сребърен нитрат, грануломатоза на Вегенер и други. Състоянието протича със зачервяване на очната и клепачната конюнктива, сълзене на очите, оток на клепачите слепнали от гъстия секрет.

Източник: Framar

Далтонизъм (Цветна слепота)

В ретината има два вида клетки, които идентифицират светлината – пръчковидни и конусовидни. Пръчковидните разпознават само светло и тъмно и са много чувствителни към ниски нива на осветеност. Конусовидните клетки разпознават цветовете и са концентрирани в близост до центъра на зрението ви. Последните от своя страна са 3 вида и разпознават 3 основни цвята: червен, зелен и син. Мозъкът използва информация от тези три клетки и определя нашето възприятие за цветовете. Далтонизмът може да се получи, когато една или повече от конусовидните клетки липсват, не работят. Тежкия далтонизъм  настъпва, когато всички три вида конусовидни клетки отсъстват.

Източник: OMC

Диабетна ретинопатия

Прогресиращо заболяване, което първоначално уврежда капилярите на очното дъно, а впоследствие и ретината. Тя е водещата причина за слепота при хора под 65 години. В повечето случаи загубата на зрението може да бъде предотвратена при проследяване на състоянието от очен лекар и правилно лечение.

Източник: Zora

Дистрофия на роговицата

Характеризира се с натрупване на чужд материал в един или повече от петте слоя на роговицата. Материалът може да кара роговицата да губи своята прозрачност, което води до загуба на зрението или замъглено виждане. Има повече от 20 различни видове роговична дистрофия. Лечението на роговичната дистрофия зависи от вида ѝ и колко тежки са симптомите.

Източник: OMC

Е

Екзофталмус / Екзофталмия

Изпъкване на окото отпред извън орбитата . Екзофталмът може да бъде двустранен или едностранен. Пълна или частична дислокация от орбитата също е възможна от травма или подуване на околната тъкан в резултат на травма.

Източник: Wikipedia

Еметропия

Нормалното пречупване на окото, способността на оптичната система на окото да различава ясно отдалечени обекти. В този случай паралелни лъчи светлина, излъчвани „от безкрайността“, образуват фокусиран образ върху ретината и окото остава напълно отпуснато. Диспропорционалната рефракция (миопия или далекогледство ) се нарича аметропия.

Източник: Wikipedia

Епифора

Медицинският термин за влажни очи, като по същество се характеризира с повишено сълзотечение, което се дължи на увеличено сълзообразуване или на нарушена проходимост на слъзните пътища. Състоянието е характерно за всички възрасти, но с по-голяма честота се среща при бебета и възрастни над 60 години. Може да засегне едното или и двете очи, дължи се на голямо разнообразие от причини и обикновено отшумява без специфично лечение и без риск от усложнения.

Източник: Framar

З

Заден циклит

Състояние, което се характеризира с възпаление на междинната част на окото, непосредствено зад естествената леща. Боледуват предимно млади пациенти. Заболяването има идиопатичен характер и не се асоциира със системни заболявания. В някои случаи, може да се изяви на фона на някои автоимунни заболявания, като ювенилен ревматоиден артрит. Задният циклит протича с периоди на обостряния и ремисии.

Източник: Framar

И

Ирис

Най-предно разположената част на увеята и представлява отвесно разположена мембрана с кръгъл отвор в средата, наречен зеница. Ирисът е изграден от мускули, инервирани от автономната (не волева) нервна система. Тази структура на ириса обуславя и основната му функция – подобно на бленда на фотоапарат зеницата се свива и разширява от тези мускули и пропуска необходимото количество светлина в окото, за да се осъществи зрителният акт.

Източник: Wikipedia

Ирит

Възпаление на ириса на окото, форма на предшестващ увеит.

Източник: Wikipedia

К

Катаракта

Главна причина за загуба на зрението при хора над 55 годишна възраст. Катарактата представлява потъмняване на естествената леща, намираща се вътре в окото. Естествената леща, разположена зад ириса, действа подобно на фотоапарат – фокусира светлинните образи върху ретината, която изпраща сигнали към мозъка. Възможно е естествената леща да се замъгли до такава степен, че да попречи на светлината и образите да достигнат до ретината. Наранявания на окото, определени заболявания, дори някои лекарства биха могли да причинят това замъгляване, но най-честата причина за възникване на катаракта е съвсем естествена - процесът на стареене.

Източник: MC Vereya

Кератит

Състояние, при което роговицата  става подута или възпалена, което прави очите червени и болезнени и засяга зрението. Кератитът е също познат като язва на роговицата.

Източник: MC Vereya

Конюнктивит

Конюнктивата в окото съдържа малки кръвоносни съдове и произвежда течност, за да запази областта на окото влажна и защитена. Когато конюнктивата се раздразни или подуе, кръвоносните съдове стават по-големи и по-забележими, което кара очите ви да се зачервяват. Има три вида  конюнктивит – Бактериален, Вирусен и Алергичният конюнктивит.

Източник: OMC

Късогледство (Миопия)

Състояние на окото, при което фокусът на наблюдавания предмет е пред ретината, което се проявява с неясно виждане. Причината за това състояние е или относително по-дълга предно-задна ос на окото, или по-силно пречупваща оптична система (леща и роговица). Късогледството започва обикновено в ранните детски години, като се увеличава до 18-21-годишна възраст. При високо степенните късогледства нарастването на диоптрите може да продължи през целия живот. Този тип пациенти подлежат на периодични прегледи поради повишен риск от отлепване на ретината.

Източник: Zora

Л

Лазертерапия на ретината

Безболезнена процедура, която се осъществява с местна анестезия -само капки, като върху окото се поставя помощна лупа с която вашият лекар оглежда подробно очното дъно откривайки точното място, което трябва да бъде обработено.  Специалната контактна леща, наречена Триогледална леща на Голдман, дава възможност да се огледа периферията на ретината, която остава недостъпна за визуализация при обикновен преглед.

Източници: SOBAL-Taskov & Zora

М

Макула

Пигментирана област с овална форма в центъра на ретината на човешкото око и при някои животни. Макулата при хората има диаметър от около 5,5мм и се подразделя на умбо, фовеола, фовеална аваскуларна зона, фовея, парафовея и перифовея.

Източник: Wikipedia

Макулна дегенерация (Разстройство на макулата)

Свързано с възрастта „разрушаване” на мозайката от клетки в центъра на ретината. Периферната ретина не страда. Пациентът вижда силуета на предметите, лицата на хората, но не вижда подробностите (носа, устата, очите и т.н.).

Източник: St. Petka Eye clinic

Н

Нистагмус

Не волево движение на очите, осцилация с висока честота (до няколко стотици в минута). Името произлиза от на старогръцки и означава сънливост. Нистагмът е ритмично движение на очните ябълки. Разграничават се физиологичен и патологичен нистагъм.

Източник: Wikipedia

О

Офталмоскоп

Медицински апарат, който се използва в рутинната офталмологична практика за преглед на човешките очи. Първоначално е описан и конструиран от Чарлз Бабидж през 1847 година, но през 1851 година пруския учен Херман фон Хелмхолц достатъчно оценява възможностите за неговото приложение за разпознаване и систематизиране на заболяванията в офталмологията.

Източник: Wikipedia

Офталмоскопия

Изследване, което позволява на очния лекар да изследва ретината, зрителния нерв и стъкловидното тяло. Най-често се прилага при разширена зеница, както повечето очни изследвания. При това изследване се използват най-различни лещи, които могат да бъдат контактни или безконтактни. Лещата се поставя пред или върху окото, като лекарят гледа през нея. Комбинацията между апаратура и лещи позволява качествено изследване на цялата ретина, включително и на периферията-там, където тя е най-тънка и могат да се появят разкъсвания на ретината.Такова е изследването с триогледалната призма на Голдман.

Източник: Zora

П

Папиледема

Подуване на оптичния диск, което е причинено от повишено вътре черепно налягане.

Източник: Framar

Преден очен сегмент

Част от структурата на окото, който включва роговица, ирис, леща, иридо-корнеен ъгъл и цилиарно тяло

Източник: Framar

Птоза

Медицински термин означава паднал горен клепач. Човек с птоза не може да повдигне единия или двата си клепача докрай, обикновено заради увреждане на мускула повдигащ клепача. Засегнатият клепач може само леко да спадне или напълно да покрие зеницата, което води до намаление на зрението. Заболяването може да бъде унаследено, получено при раждането или придобито по-късно.

Източник: St. Petka Eye clinic

Р

Ретина

Най-вътрешната обвивка на очната ябълка и изгражда дъното на окото.

Източник: Wikipedia

Решетка на Амслер

Тестът с решетката на Амслер помага за откриване на макулна дегенерация.

Източник: Framar

Рефракционна хирургия

Общ термин за различни хирургически процедури, при които офталмологът променя силата на пречупване на окото. Дефектно зрение, като късогледство и далекогледство, може да бъде коригирано или поне подобрено чрез пречупване.

Източник: ZdravniFakti

Роговица

Част от външната обвивка на окото (corneosclera, tunica fibrosa oculi). Тя е гладка, лъскава, прозрачна и много чувствителна. Изпълнява предпазна роля за окото и е особено важна като най-силния оптичен елемент на окото.

Източник: Wikipedia

С

Синдром на сухото око

Често срещан очен проблем причинен от липса или недостиг на слъзна секреция. Сълзите защитават очите като ги овлажняват и “смазват”. При недостатъчно отделяне на сълзи, които да поддържат влагата и комфорта на окото, се наблюдава бодеж, парене, сухота, чувство за чуждо тяло и зачервяване на очите. Най – често дискомфортът е основния проблем при сухото око, водещ пациента при офталмолог. Ако не се предприеме лечение съществува повишен риск от ерозии и инфекции на роговицата.

Източник: St. Petka Eye clinic

Склера

Задните 5/6 от външната фиброзна обвивка на окото. Склерата се описва като „бялото на окото“. Тя е бяла и непрозрачна и съдържа колагенови и еластични влакна. Склерата е непрозрачна, поради наличието на колагенните фибрили, които са различно дълги и дебели и са в хидратирано състояние.

Източник: Framar

Скотома

Нарушение в зрителното поле (тъмно петно) - изразяващо се с частична промяна или загуба на зрителната острота, заобиколена от поле със запазено зрение. Скотомът може да се установи в едното или двете очи, като засегне централното или периферно зрение. Може да се прояви временно или за постоянно.

Източник: Framar

Страбизъм (Кривогледство)

Състояние, при което двете очи гледат в различни посоки едно спрямо друго. Това означава, че очите не работят едновременно и всяко от тях вижда различна картина, вместо едно общо изображение, както е нормално. Страбизмът може да започне в ранна детска възраст, през юношеството или в зряла възраст.

Източник: St. Petka Eye clinic

Т

Тромбоза на ретинната артерия

Остра непроходимост (оклузия) на централната ретинна артерия се причинява от спазъм, емболия или тромбоза. Тромбозата се получава при увреждане на съдовата стена вследствие на склероза, хиалиноза и при наличие на хемодинамични промени. При съмнение за тромбоза на артериален съд на ретината трябва да се проведе терапия с тромболитични, антиагрегантни и антикоагулантни препарати. Антикоагулантите се прилагат, за да се избегне образуването на нови тромби.

Източник: Framar

Тунелно зрение

Загуба на периферното зрение, която води до свиване на зрителното поле. Състоянието обикновено се описва като виждане през тунел.

Източник: Framar

У

Увеит

Увеитите са разнообразна група от възпалителни заболявания с първично и вторично ангажиране на очите. Те представляват честа находка в очните кабинети и нерядко са диагностична трудност. Изискват активно лечение, тъй като непосредствено застрашават зрението на човека.

Източник: Wikipedia

Увея

Средната обвивка на очната ябълка. Състои се от хориоидея, цилиарно тяло и ирис.

Източник: Framar

Ф

Факоемулсификация

Вид хирургическо лечение на каратакта, при което хирургът премахва лещата с помощта на специален наконечник с ултразвукови вълни. Предимствата са малкият разрез, който не налага шевове, по-бързото заздравяване и малък или липсващ постоперативен астигматизъм. Това е възможно благодарение на малката инцизия (разрез) на роговицата. Вътре очното налягане запечатва разреза, който впоследствие зараства без шевове.

Източник: Zora

Флуоресцеинова ангиография

Златен стандарт за разпознаване и доказване на съдовата патология на ретината. Тя е необходимо допълнително изследване, разширяващо сферата на диференциалната диагноза и едновременно с това значително подпомагащо прецизната диагностика.

Източник: Eye center St. Nikolay

Х

Херпес на окото

Болестта се среща често в клиничната практика и засяга в еднаква степен представителите на мъжкия и женския пол, независимо от тяхната расова и етническа принадлежност. Изложени на по-висок риск са малките деца, юношите, младите лица до 20 години, както и възрастните над 50 години във връзка със спадане на имунитета и изразена полиморбидност. По-често инфекцията се развива при наличие на понижена индивидуална имунологична резистентност в резултат от различни фактори, като най-често се касае за имуносупресия поради продължителна терапия с кортикостероиди, след химиотерапия, вследствие на злокачествено заболяване, тежки и обширни изгаряния, значителни травми и други фактори.

Източник: Framar

Хиперметропия (Далекогледство)

Състояние,при което фокусът на наблюдавания предмет попада зад ретината. Дължи се на относително по-къса предно-задна ос или на по-слаба пречупваща сила на оптичната система на окото. В зависимост от степента на далекогледството и възрастта на човека далекогледите хора могат да виждат добре и надалеч, и наблизо, поради способността на собствената им леща да променя положението на фокуса. Тези способности на лещата с годините отслабват и скритото дотогава далекогледство започва да се проявява със замъглено виждане, най-напред за близко, а след това и за далечно разстояние.

Източник: Zora

Хориоидит

Вид увеит, когато възпалението е в задната част на окото и засяга хориоидеата.

Източник: St. Petka Eye clinic

Ц

Централна серозна ретинопатия(ЦСРР)

Вид централната серозна хориоретинопатия. Заболяването се изявява с остра загуба на зрението, появата на метаморфопсия, положителни скотоми, фоточувствителност, нарушено цветно зрение и загуба на контрастна чувствителност. Лечението на заболяването се осъществява с лазерна фотокоагулация и фотодинамична терапия.

Източник: Framar

Циклит

Вид увеит, когато възпалението засяга цилиарното тяло.

Източник: St. Petka Eye clinic

Циклоплегия

Парализа на акомодацията, на свойството на окото да се приспособява за виждане наблизо и надалеч. Дължи се обикновено на неврологични нарушения, рядко може да настъпи в резултат на травма.

Източник: Wikipedia

Ч

Чуждо тяло в окото

Чужд материал на или в роговицата. Обикновено попада в категорията на малка очна травма. Нараняването с чуждо тяло в окото може да се случи навсякъде, като най-често такива инциденти се наблюдават на работното място или вкъщи.

Източник: Framar

Ю

Юношеска катаракта

Състояние, което се характеризира с нарушаване прозрачността на лещата при млади индивиди или деца.Когато катарактата възникне в детска възраст, тя може да повлияе на визуалното развитие на детето. Ако катарактата е само на едното око, детето обикновено ще предпочете здравото око и ще игнорира окото с катаракта, което от своя страна може да доведе до развитие на амблиопия и страбизъм.

Източник: Framar

Я

Язва на роговицата

Представлява отворена рана на роговицата. Обикновено е резултат от инфекция на окото, макар че  може да бъде причинена от тежка сухота в очите или други заболявания.

Източник: OMC

Присъстваме в по-голямата част от българските аптеки, както и в повечето интернет аптеки.