Зрението е най-значимото човешко възприятие – с него ние получаваме 80% от цялата информация на заобикалящата ни среда. Ето защо е много важно да го предпазим от вредни въздействия както от външната,също така и от работната среда,като слънчевата радиация, излъчването на TV, PC и други източници.
МДСВ е една от водещите причини за необратима слепота сред населението над 55 години в световен мащаб,като се счита че броят и честота на засягане непрекъснато нарастват. Въпреки многобройните проучвания,етиологията и патогенезата на МДСВ все още не са напълно изяснени.Промените вRPE се приемат за главния фактор в развитие на заболяването.
С напредване на възрастта клетъчното ядро става по-малко, а цитоплазмената акумулация на липофусцин се увеличава. При светлинна експозиция липофусцина генерира свободни радикали водороден пероксид, липидни пероксиди, водещи до blue-light – индуцирана апоптоза на RPE. Известни са и голям брой други рискови фактори освен възрастта:
- пола
- расата
- генетичната предразположеност
- съдовия риск (АХ,ДМтип2, дислепидемия, затлъстяване, тютюнопушене, както и хората претърпелиоперация от катаракта)
Сред рисковите фактори от страна на очите се считат:
- хиперметропията
- хипопигментацията на ирисите
- сините очи - изхождайки от това, че меланина предпазва от свободните радикали, намалявайки абсорбцията на светлината от фоторецепторите са по-застрашени от развитие на АМД ,в сравнение с кафявите
- диетата
Приема на антиоксиданти осигурява протекция срещу МДСВ. Молекулите на антиоксидантите блокират оксидативния процес,превръщайки свободните радикали в стабилни компоненти преди те да увредят клетъчните мембрани. Към антиоксидантите се отнасят
- липо-разтворимите витамини Е, С, А
- бета-каротените
- олигоелементите –цинк, мед, магнезий, селен, които са ко-фактори на антиоксидантни ензими
- витамин В6
- фолиевата киселина
- глутатиона
- ксантофилните пигменти
- лутеин
- зеаксантин
Последните помагат за филтриране на синия спектър на слънчевата светлина, предпазвайки фоторецепторите и РПЕ от оксидативния процес. По данни на АREDS2 (Age-Related Eye Diseases Study), приема на хранителни суплементи ежедневно намалява риска от прогресия на заболяването.
Заболяването се класифицира основно в2 форми - суха и влажна, като сухата представлява 85 % от случаите и е най-честата. Неоваскуларната или „влажна” се среща в 15% от случаите и води до бърза и тежка загуба на зрението. Сухата форма се характеризира с наличието на друзи, пигментни промени: хипер или хипопигментация, а при напредналите случаи с географска атрофия.При влажната форма е налице неоваскуларна мембрана, като с нея могат да бъдат асоциирани субретинални хеморагии, липидни депозити, отлепване на невросензорната ретина или РПЕ.
Един от последно навлезлите в клиничната практика методи за диагностика - мониториране на МДСВ, е оптичната кохерентна томография. Представлява неинвазивен метод базиран на ниско-кохерентната инферометрия. Дава възможност за „инвиво” - измерване на ретиналната дебелина като цяло, както и на отделните ретинални структури и промени.
Цел на наблюдението
Проследяване на ефекта от редовното използване на хранителна добавка Pro-VisioForte при пациенти с установена понижена оптическа плътност на пигмента в макулата. Друга цел беше наблюдение на понижаване риска за развитие и прогресия на вече съществуваща МДСВ.
Бяха проследени 20 пациенти с МДСВ. На пациентите беше даден и „Въпросник на пациента“, който се попълваше от самия пациент.Въпросникът съдържаше допълнителни данни, касаещи анамнезата и стила на живот на пациента.
Пациентите бяха наблюдавани в продължение на 2 месеца, по време на които осъществиха 2 контролни прегледа – първи преглед (изходен), преди започване на лечението и втори преглед след 2 месеца.
При всеки преглед на пациентите беше измерена макулна дебелина , бяха регистрирани промените в ретиналните структури и определена зрителната острота. Хранителната добавка Pro-Visio Forte се прилагаше в дозировка от 1 таблетка сублингвално 1 път дневно, вечер по времена периода на наблюдение. В протокола на всеки пациент се записваха основните данни за пациента (инициали, номер на пациента, пол и възраст) и данни свързани с МДСВ (цвят на ириса, фамилна анамнеза, пушене и др.). Частите от всеки запис са използвани за допълнителен статистически анализ.
За изследване промяната на макулната дебелина и регистрация на структурните промени в ретината бе използван оптичният кохерентен томограф Cirrius- Zeiss, в режими на работа Macular cube500/500.
Резултати от наблюдението
По отношение на зрителната острота при 15 от наблюдаваните пациенти има подобрение с един ред, при 3-ма се запазва изходното ниво, при други двама без промяна.
По отношение на макулната дебелина:
- 14 пациента -увеличение
- 5 пациента -запазване на изходната макулна дебелина
- 1 пациент –намаляване на макулна дебелина
Промени в ретиналната структура – при 9 от пациентите има намаляване на дебелината на хиперрефлективните ивици, резултат от подобряване плътността на комплекса РПЕ хориокапилярис.
Резултатите от нашето проучване показват че между основните фактори за предпазване от МДСВ e дългосрочното приемане на хранителни добавки със
съдържание на лутеин и заексантин и ефективен избор в тази насока е Pro-Visio Forte.
Наблюдението показва, че приема му подобрява пигментната плътност на макулата, с което благоприятства запазване на зрителната острота и намалява риска от възникване и прогрес на макулната дегенерация
свързана с възрастта.
- Diagnosis and management of red eyein primary care. American Family Physician, 81(2),137-144
- Cronau, H., Kankanala,R. R., & Mauger, T. (2010, January 15). aafp.org/afp/2010/0115/p137.html
- Painless red eye. American Family Physician, 88(8),533-534
- Meltzer, D. I. (2013,October 15).
aafp.org/afp/2013/1015/p533.html - The red eye. Canadian MedicalAssociation Journal, 183(1), 81
- Noble, J., &Lloyd, J. C. (2011, January 11).
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3017259/